Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2008

Russian SuperFinal -Παρτίδες του Alekseev

Παρουσιάζουμε νίκες του Alekseev , ο οποίος έπαιξε όμορφο στρατηγικό σκάκι στο Πρωτάθλημα και ήταν μία ανάσα από τον τίτλο , έχασε όμως στον τελευταίο γύρο και επιτρέψε σε Svidler και Jakovenko να τον φτάσουν στην κορυφή.

Οι παρτίδες αυτές είναι στρατηγικά υποδειγματικές για τις θέσεις που βγήκαν (Κλειστό Benoni , Benko και Γαλλική) και αξίζουν μελέτης.

Play chess online!

Λίγους γύρους πιο πριν ο Svidler έπαιξε την παρτίδα των αγώνων κερδίζοντας τη Γαλλική του Raziantsev (αν και πιθανότατα όλη η παρτίδα ήταν προετοιμασία!)

Τελευταίος Γύρος: Alekseev-Svidler ( ο Alekseev με ισοπαλία αναδεικνύεται πρωταθλητής)

Σε μία παρτίδα γεμάτη ένταση , λάθη και χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο παρατάξεις προέκυψε η παρακάτω θέση. (μετά την 30η κίνηση του Μαύρου)

Σε μεγάλη πίεση χρόνου ο Λευκός δεν βρήκε το 31.Βγ2! (απειλεί διαρκές με Βγ8 ενώ "καρφώνει" τον Πδ3 , και μετά από 31..Πδ8 32Βγ5 και Βε3 ο Λευκός μπορεί να κρατήσει την θέση.

Οι αγώνες rapid για την ανάδειξη του πρωταθλητή Ρωσίας θα διεξαχθούν στις 28 Οκτωβρίου.